Domů » Články » Wildlife » Vlčí smečka
Alfa a omega vlčí smečky


Ve smečce platí přísná hierarchie ve které má každý člen jasně stanovené postavení. Přesto může být struktura vlčí smečky velmi dynamická a může se měnit v závislosti na celé řadě faktorů. Velký význam má v období rozmnožování, při lovu, při krmení, při ochraně území a vůbec vždy, když je smečka pohromadě.

V čele celé smečky je alfa vlk a vlčice, kteří tvoří alfa pár. Alfa pár má jako jediný ve smečce právo pářit se. Toto právo si alfa vlčice vymáhá produkcí silných aromatických látek, které přebijí pach ostatních samic. Otcem mláďat je většinou alfa samec, ale nemusí tomu tak být vždy. Když alfa nejeví o samici zájem, spáří se s ní níže postavený samec (většinou beta). Matkou mláďat je však vždy alfa samice.

Alfa páru jsou podřízeni ostatní dospělí členové smečky, z nichž nejvyšší postavení má beta vlk a beta vlčice. Jedinec beta může jako jediný ohrozit pozici alfy. Ostatní zvířata vytvářejí hierarchii s dvou- až tříletými jedinci na vrcholu a jednoletými vespod.

Tam, kde je alfa-vlk, musí být i nějaký omega-vlk. Zatímco pozici alfa si ten nejdominantnější vlk musí vydobýt, pozice omega je přidělována zbytkem smečky. Takový vlk je nucen své postavení snášet, dokud se neprosadí nad jiným vlkem, nebo dokud se smečka nerozhodne stočit svoji agresivitu jiným směrem a nechat ho na pokoji. Své nezáviděníhodné postavení tedy omega-vlk příliš neovlivní.

Největší napětí ve smečce vzniká mezi dvěma jedinci, kteří vůči sobě zaujímají bezprostředně blízké postavení. Ti, kteří nemohou dosáhnout vrcholů hierarchie vlčí smečky, si svoji agresi vybíjejí na omega vlkovi. Tento „obětní beránek“ smečky bývá zaháněn od žrádla a směřují proti němu bezdůvodné útoky. Pokud napadne některý z vlků omega-jedince, alfa-vlk se k útočníkovi zpravidla nepřipojí, ale naopak zakročí ve prospěch „omegy“. Autorita vůdce tedy tlumí útočné projevy jednání ostatních příslušníků vlčí smečky.

Při napadení smečky většinou nese hlavní nápor a vyžadují-li to vyšší zájmy smečky, může být i obětován. Tímto způsobem se smečka zbavuje nežádoucích členů (tzv. vnitřní selekce).

Hierarchická struktura je dána rovnováhou sil. Zespodu působí tendence k sociální expanzi a proti ní působí snaha nadřazených zvířat udržet si svoje místo. Změny v postavení se často rozhodnou jediným bojem. Prohraný boj způsobí na určitou dobu psychický otřes tak silný, že zvíře může poklesnout o několik hodnostních stupňů, ale smrtí končí jen zcela výjimečně.


Zdroj:

http://www.vlci.info/smecka/hierarchie/

http://www.art-of-living.cz/alfa-a-omega-ve-vlci-a-lidske-smecce#sthash.Dplqo4Hl.dpuf


.

.

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
91012810
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Gabriela
Vždyť omega je taky vyššiho postavení ,neměli by mýt z něho také respekt ??
Dan
Není to tak, že alfa pár jsou rodiče a ostatní členové potomci? Alespoň tak jsem to pochopil z jiných zdrojů.
Roman Machac
To zalezi na dosazitelnosti a poctu potravnich zdroju. Vetsinou ma prumerna smecka 5-10 jedincu, jejichz pocet se podle okolnich podminek dynamicky meni.
V extremnich pripadech muze smecka dosahnou i extremni velikosti az 50 clenu.
Carodej
kolikačlenná může smečka být ?