Bobr evropský na Řezné

Bobr evropský na Řezné

Přísně chráněný bobr evropský, který se úspěšně množí v sousedním Bavorsku, zamířil i na Šumavu.

U Alžbětína se bobři usadili v nivě s meandry říčky Řezná, která odtéká do Německa. Nachází se zde vždy několik bobřích rodin, z nichž každá vybudovala na Řezné jednu hráz, ta poslední je přímo na hranici. V okolí Železné Rudy žijí bobři asi tři roky.
Tříletá mláďata jsou pak vypuzována mimo rodinné teritorium a osidlují další území. To může být jedním z důvodů, proč se další bobři objevili mezi Běšinami a Oným Světem. Bobří hráze jsou k vidění i na říčce Svarožná směrem na Svaroh, ty jsou ale méně nápadné než u Rudy, kde lze vidět bobří hrad postavený z větví.
Zatímco místní lidé jsou z nových osídlenců vždy při jarním tání nervózní a občas bobrům zlikvidují hráze, aby mohla voda odtékat, ochranáři rodiny bobrů monitorují.
Odborníci z národního parku se sledováním bobrů zabývají společně s kolegy z České zemědělské univerzity v Praze, "Přesně na těchto územích velkoplošné ochrany, jako je národní park a CHKO Šumava u Železné Rudy, přísně chráněná zvířata mají být. Pozitivní je, že populace je zde přirozeně, není uměle vysazená," podotkl Tomáš Lorenc.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/chraneni-bobri-se-pomalu-zabydluji-na-sumave-fmh-/zahranicni.aspx?c=A091130_130521_vedatech_itu

Klíčová slova: Bobr, Řezná, Železná Ruda, Alžbětín

Kategorie: Jaro

Zobrazeno: 1840 ×

Váš komentář k fotografii

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
6732215
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Pod touto fotografií se nenacházejí žádné záznamy.